Jdi na obsah Jdi na menu
Představení divadla J.K.Tyla,
ve kterých našli žáci baletní školy uplatnění.na repertoáru:

 

 

 

hráli jsme:

 

Toto dílo, v němž melodická hudba nabízí velké taneční plochy k uplatnění vrcholné klasické baletní techniky, tlumočí ve svém libretu francouzskou středověkou legendu o vášnivých citech a niterném souboji o věrnost v lásce. Od své premiéry v roce 1898 je balet trvalým repertoárovým titulem velkých divadel a příležitostí prezentovat vyspělost sólistů i celého souboru v řadě náročných variací a sborových scén.

 

 

  • FAUST (premiéra 16.11.2008)

Faustovská legenda, vycházející ze skutečné postavy německého astrologa a mága Fausta (1485 – 1540), se stala symbolem neukojitelné touhy po vědění i světských požitcích. Gounodovo operní ztvárnění prvního dílu Goethova Fausta (1859) obsáhlo velikost dramatického námětu i milostné lyriky a baletu přineslo proslulou scénu Valpuržiny noci. Není proto překvapující, že po úspěšném tanečním přetlumočení Verdiho Macbetha v roce 2005 přichází balet DJKT s taneční verzí Fausta na Gounodovu hudbu.

 

Obrazek

 

Klasický romantický balet skladatele Léo Deliba, který se nechal inspirovat příběhem E.T.A Hoffmanna o oživlé loutce.
Děj baletu vypráví humorný příběh o podivínském konstruktérovi loutek Coppéliovi, loutce Coppélii, zamilovaném Franzovi a žárlivé Svanildě.

  

  • LouskáčekObrazek

Baletní pohádka na hudbu Petra Iljiče Čajkovského je odrazem dětské fantazie, alespoň té generace, jež podléhala čaromoci pohádek o krásných princeznách a statečných princích, o proměnách věcí nebo kouzelných bytostech.
Avšak pohádkový příběh o proměně obyčejného louskáčka ve statečného prince a malého děvčátka v půvabnou princeznu jistě upoutá i dnešního dětského diváka.
Romantické melodie a půvaby klasického tance určitě potěší i dospělého diváka, kterému připomenutí dětských snů a představ může být příjemným vytržením z uspěchané reality.
Shlédnout "Louskáčka" znamená vydechnout uprostřed shonu a nechat se alespoň na chvíli unést romantikou, která přece jen patří do našeho života.

 

  • Labutí jezeroObrazek

Labutí jezero patří mezi stěžejní díla velikána novoromantického údobí ruské hudby Petra Iljiče Čajkovského. Premiéru mělo v Moskvě 20. dubna 1877.
V Plzni bylo Labutí jezero poprvé uvedeno v roce 1940, podruhé 25. června 1955 v choreografii a režii šéfa baletu Jiřího Němečka, který v plzeňském divadle úspěšně působil šest sezon. Není tedy náhodou, že jeho syn J. Němeček ml. přijal s radostí naši nabídku k novému nastudování tohoto čarovného pohádkového příběhu, který je dnes nejhranějším klasickým baletem, uváděným na všech baletních scénách světa.


Baletní představení Zahrada vzniklo podle stejnojmenné knihy významného plzeňského rodáka Jiřího Trnky, ilustrátora a světově proslulého tvůrce animovaných filmů, která se od prvního vydání v roce 1962 stala jednou z nejčtenějších knih moderní literatury pro děti. Stejně jako kniha, tak nás i toto baletní zpracování vtáhne do vzrušivě tajemné zahrady, kde pětice kluků prožívá neopakovatelná dobrodružství s kocoury, sádrovým trpaslíkem, se slony, velrybou a řadou dalších postav, které do děje vstupují jako do krásného dětského snu, a my si jen přejeme, aby ten sen neskončil.

 

  • Macbeth Obrazek

Dramatický příběh podle dramatu W. Shakespeara, které již mnohokrát inspirovalo umělce snad všech uměleckých žánrů a odvětví. Příběh je svou dramatickou bohatostí a epičností předurčen na tlumočení do barvité řeči tanečního divadla. Dramatický děj je plný náhlých zvratů a intrik, nepostrádající motivy lásky, přátelství, věrnosti, ale i zrady a nenávisti.

  • Příhody lišky Bystoušky
  • Čertoviny
  • Marná opatrnost